.
strona główna | aktualności | forum | redakcja |  historia serwisu
..
.

ŻYCIE

     Oficjalne albumy muzyczne Tupaca
 

           
           


THUG LIFE volume 1

 

 1. Pochowajcie mnie jako gangstera (Bury Me A G)
 2. Don't Get It Twisted
 3. Shit Don't Stop
 4. Wylej Trochę Alkoholu (Pour Out a Little Liquor)
 5. Pozostań Prawdziwy (Stay True)
 6. Jak Długo Będą Mnie Opłakiwać? (How Long Will They Mourn Me)
 7. Pod Presją (Under Pressure)
 8. Street Fame
 9. Od Kołyski Aż Po Grób (Cradle To The Grave)
10. Po prostu baluję (Str8 Ballin')


     26 września 1994 roku w sprzedaży pojawił się album zespołu THUG LIFE (Bandyckie życie). Tupac był jego częścią, liderem. Członkami tego zespołu byli: Tupac i jego brat Mopreme. Przez swojego człowieka Serge’a poznali innego rapera, nagrywającego wtedy w podziemiu w zespole Evil Mind, Big Syke’a. Do zespołu dołączyło jeszcze dwóch młodych raperów z ulicy – Macadoshis oraz Rated R, którzy tworzyli zespół Double Jeopardy. Nieoficjalnie do grupy należał także Stretch, a dalszej perspektywie dołączyć miał inny nowojorski raper, Biggie Smalls. „Pac zawsze chciał pomagać młodym ludziom, chciał pomagać im w wybiciu się. Robił to poprzez zamieszczanie ich na nagraniach. Było to jednym z głównych założeń THUG LIFE” – wyjaśnił później Mopreme. „Jesteśmy niezależni, rozproszeni, dzięki czemu bomba ma większą możliwość rażenia – tłumaczył 2Pac. - Jesteśmy jak pięć części szrapnela, pięć osób, gdybym to był tylko ja, byłbym jak kamikadze.”
     Skąd wzięła się taka nazwa? Każdy fan Tupaca doskonale kojarzy tatuaż na jego brzuchu i takiej właśnie treści. Zrobił go spontanicznie po śmierci swojego przyjaciela z ulicy – Big Kato. Tupac posiadał również własną definicję tego zwrotu (The Hate U Gave Little Infants Fucks Everybody) – nienawiść, którą okazujesz dzieciom, pierdoli wszystko. Tupac coraz bardziej utożsamiał się z ludźmi, do których kierował swoje teksty. Mówił ich językiem, aby zrozumieli dokładnie jego przekaz.

      THUG LIFE to nie był tylko zespół raperów. Była to ideologia dla ludzi z ulicy. Mopreme Shakur powiedział w jednym z wywiadów - „Podczas powstawania tej idei, Pac lądował w areszcie każdego miesiąca albo nawet każdego tygodnia. Pamiętasz te jego wszystkie sprawy sądowe? Był na ulicy, ciężko pracował, to był obłęd. Uzgodniliśmy, że THUG LIFE musi obrać odpowiedni kierunek, musi coś znaczyć. Stworzyliśmy (wspólnie z Mutulu Shakurem) kodeks bandytów. Ten kodeks to zbiór zasad, których mieli przestrzegać ludzie na ulicy, handlarze narkotyków, a który pozwalał im przeżyć. Lata 90-te charakteryzowały się dużą ilością ulicznych morderstw.”

      Tupac się zmieniał. Zauważył to jego dawny kolega z zespołu Strictly Dope, Ray Luv - „Wydaje mi się, że po nagraniu Definition of a Thug Nigga (jednego z utworów z ery THUG LIFE, wydanego później na płycie R U Still Down) Pac zmienił się ze dawnego, młodego Paca w zupełnie inną osobę”.
     Wymieniony wyżej kawałek miał otwierać album zespołu, jednak kontrowersje wokół ostrego ulicznego rapu były tak duże, że wytwórnia wymusiła inną wersję, nie godząc się na wydanie dziewięciu z dziesięciu zaprezentowanych nagrań. Album nie mógł być tak dosadny, jak sobie tego Tupac życzył. Shakur odszedł od politycznego i społecznego rapu, na rzecz nawijki o życiu handlarzy narkotyków i ludzi działających w przestępczym podziemiu. „O to właśnie chodzi w THUG LIFE. Pokazuję wam, że jeśli nękacie pewną grupę ludzi, to obróci się to przeciwko wam.” „Opowiadamy nasze historie, idziemy w pierwszym szeregu, przedstawiamy najświeższe wiadomości (z getta). Głośmy (nienajlepszą) nowinę o nadchodzącej apokalipsie.”
     „Te nagranie z MC Breedem, to one tak naprawdę ustawiło THUG LIFE” – zdradził Mopreme, a chodziło o dobrze znany kawałek „Gotta Get Mine”. „Kiedy rapuję, że żyję życiem bandyty i nie ma we mnie nadziei – wyjaśnia Tupac, cytując swój fragment Gotta Get Mine -  to ktoś odbierze to dosłownie, ale ja robię to dla dzieciaka, który naprawdę żyje w ten sposób. Docieram w ten sposób do takich ludzi i dzięki temu będę miał okazję później przekazać mu jeszcze coś.”

     Chyba najbardziej znanym z 10 albumowych rapów jest Pour Out a Little Liquor (Wylej trochę alkoholu) dedykowany siedzącemu wówczas w więzieniu Mike’owi Cooley’owi, koledze Tupaca z Marin City. Mimo tego, że Tupac przedstawia przestępcze i szybkie życie dwóch związanych ze sobą chłopaków z getta, przesłanie tego kawałka jest w gruncie rzeczy pozytywne – pokazuje, że należy być ze swoim ziomkiem na dobre i na złe. Jeśli trafia do więzienia należy zaopiekować się jego rodziną, zadbać o jego sprawy i dobre imię. Pour Out a Little Liquor pokazuje, że bandyci (thugs) także mają ludzkie uczucia, pomimo tego, czym zajmują się na co dzień. Tytułowe rozlewanie alkoholu jest rytuałem przypominającym im o zmarłych lub osadzonych kolegach. Warto nadmienić, że muzykę do tego kawałka stworzył Johnny-J, który od tego momentu będzie dostarczał podkłady Shakurowi na kolejnych albumach.

      Mocnym akcentem na płycie THUG LIFE volume 1 jest How Long Will They Mourn Me (Jak długo będą mnie opłakiwać?) dedykowany zastrzelonemu na ulicach Inglewood przyjacielowi Tupaca, którego znał cały zespół – Kato. Tekst tego utworu przepełnia gorycz kolejnej bezsensownej straty, która jest jednak jedną z wielu na miejskich ulicach. Jedno morderstwo generuje spiralę przemocy, bo oczywistą rzeczą jest odwet. Po takich wydarzeniach ludzi ogarnia beznadzieja, bo „trudno jest być optymistą, gdy twój ziomek leży martwy na chodniku”.

     Album prezentuje szczegółowe opisy związków przyczynowo-skutkowych, którym podlegają ludzie żyjący w gettach:

a) wychowanie w rozbitej, uzależnionej od alkoholu i narkotyków rodzinie
b) pełne agresji życie na ulicy z bronią ręku, najczęściej jako handlarz narkotyków
c) kult pieniądza i pogarda dla policji
d) wizje krótkiego życia zakończonego tragiczną śmiercią lub perspektywa wieloletniej odsiadki
e) walka ze stresem przy pomocy alkoholu i marihuany

    Dobrym przykładem obrazującym powyższy mechanizm jest utwór Cradle to the Grave (Od kołyski aż po grób). „Od samego początku to nie była zabawa, nie miałem co jeść, tatuś pracował na dwa etaty, a mama nie chciała przestać pić rumu”. „Jedynym człowiekiem, który okazywał mi miłość był mój wujek-ćpun, zniszczony przez narkotyki. Prawdziwy bandyta. Tylko ja i mama zdani na samych siebie”. „Moja rodzina jest biedna a portfel pusty, więc teraz muszę handlować towarem w grze przepełnionej bólem, kurwa, co za wstyd. Przez białego człowieka muszę sprzedawać kokę. Tak to jest, diluję od zmierzchu do świtu. Zawsze na miejscu z moim glockiem rozprowadzam kokę”. „Nie chcę nikogo skrzywdzić, ale muszę bronić swego, bo to wszystko, co kurwa mam”. Jeśli trafię do paki, muszę odsiedzieć swoje. Siedząc na pryczy, będę wspominał dobre czasy. Przejebane, że czarnuch dorastając, musi robić takie rzeczy.” „Z zadowoleniem mogę powiedzieć, że dotarłem tak daleko. Wielu gangsterów umarło tragicznie i jedyne, co po nich zostało, to ich imię wypisane na ścianie. To smutne myśleć o tych czasach”.

       „Pac wcale nie był taki, jak wam się wydaje – powiedział po latach Johnny-J. - On był ich (bandytów) rzecznikiem. Nie postrzegajcie go jako tego złego kolesia, bo on tylko mówił o tym, przez co przechodzą tego rodzaju ludzie.”
     „W pewnym wieku zabierają Ci serce i duszę. Każdy, kto jest już zmęczony i nie ma już ochoty do walki, a posłucha naszej taśmy THUG LIFE, znowu jej nabierze. Będzie krzyczał THUG LIFE, może zrobi sobie jakiś tatuaż. To jest zaraźliwe. To nawet nie jest rapowanie, my pozwalamy opowiadać historie naszym zmarłym ziomkom.”

Me Against the World >>>

.
biografia
rodzina
kariera muzyczna
z lepszej strony
Tupac i media
kalendarium
procesy sądowe
konflikty
tatuaże
śmierć
.
JEGO SŁOWAMI
.
wywiady
teksty PL
Dziennik Getta
Amerykkko!
do Czarnych
Bóg
.
O TUPACU
.
rodzina
przyjaciele
raperzy
producenci
ludzie filmu
ludzie z branży
dziennikarze
inni
.
TWÓRCZOŚĆ
.
albumy
oryginalne tracklisty
soundtracki
występy gościnne
niewydane utwory
filmy
wiersze
.
INFO
.
przetłumaczone książki
artykuły po polsku
filmy dokumentalne
teledyski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 1997-2013 Poznaj Tupaca - wszelkie prawa zastrzeżone!...